Mogućnost proizvodnje predmeta slanjem instrukcija sa kompjutera direktno na uređaj koji nazivamo 3D štampač, postoji i upotrebljava se već godinama unazad. Premda 3D štampači još uvek nisu deo svakog doma, koriste ih mnogi – od entuzijasta koji imaju priliku da svoje inovacije pretvore u predmete za praktičnu upotrebu, preko inženjera koji brzo mogu da proizvedu prototipe, do svemirskih programa gde se rezervni delovi za letelice proizvode na licu mesta i prema potrebi.
Grubo rečeno, 3D štampa funkcioniše tako što se na računaru modelovani objekat prosleđuje na štampač koji u slojevima nanosi poseban materijal i tako oblikuje trodimenzionalni predmet. Tehnologija je na ovom polju značajno napredovala u prethodnih nekoliko godina, uključujući i mogućnost kombinovanja različitih materijala na istom predmetu, štampanje elektronskih komponenti i završnu obradu odštampanih predmeta. U narednoj deceniji, pored dodatnog unapređenja postojećih rešenja, mogli bismo da vidimo i praktičnu primenu takozvane 4D štampe. Koncept je sličan 3D štampi, s tim što proizvedeni predmeti mogu da reaguju na spoljašnje okolnosti ili protok vremena. Na primer, predmet može da promeni oblik u zavisnosti od temperature vazduha, da svoja fizička svojstva prilagodi u zavisnosti od toga da li je na suvom ili u vodi, da reaguje na električne stimulanse i slično. Ova vrsta „programiranja“ materijala ima potencijalno višestruku primenu. U medicini bi 4D štampa mogla da se koristi za proizvodnju prilagodljive protetike i implantata, lekova koji reaguju na specifične parametre organizma, kao i pametnih instrumenata u operacionim salama. U modnojindustriji očekuju da ćemo u dogledno vreme imati odeću i obuću koja će svoju veličinu prilagođavati konkretnoj osobi, a strukturu materijala temperaturi vazduha. Sličan napredak može se očekivati u građevini i industriji nameštaja ipokućstva. Pametni materijali i 4D štampa važan su deo četvrte industrijske revolucije.
Instant kreiranje neophodnih predmeta čest je detalj u ostvarenjima naučne fantastike. Decenijama unazad ljudi maštaju o tome da jednoga dana većinu onoga što im je potrebno mogu da proizvedu u svojoj kući, „jednim klikom“. Prilagodljivu odeću, pametni nameštaj i slična rešenja, takođe smo imali priliku da vidimo u umetničkim delima koja se bave budućnošću. Čini se da doba o kome su generacije pre nas mogle samo da sanjaju, polako ali sigurno dolazi.
Ostavi komentar