Ako pogledamo deceniju i po unazad, videćemo da se računarska infrastruktura – kako hardverska, tako i softverska – krupnim koracima seli u prostor takozvanog klaud kompjutinga. Klaud je na engleskom oblak, što je zgodna paralela koja ima više nivoa značenja. Sa jedne strane virtuelni prostor interneta obično se šematski prikazuje kao oblak, a sa druge strane zaista se radi o nečemu što je teško opipljivo i nema jasne obrise.
U velikim data centrima hiljade servera i razne druge opreme funkcioniše sinhronizovano kako bi opslužilo klijente svih vrsta. Od virtuelnih servera, čije performanse mogu da se nadograđuju jednim klikom miša, do softverskih sistema koji funkcionišu na potpuno novim principima distribucije komponenti, razmene poruka i pohranjivanja podataka, radi se o svojevrsnoj IT revoluciji. Budući da je sistem kompleksan i izložen na internetu, postoje i brojni rizici. Jedan od njih je sajber sigurnost. U početku je odgovornost za nadgledanje rada i sprečavanje zlonamernih upada bila podeljena između provajdera i korisnika. U poslednje vreme, međutim, raste potreba za integrisanim mehanizmima sigurnosti i obezbeđivanja saglasnosti sa standardima bezbednosti podataka. Ovakve platforme predupređuju, detektuju i otklanjaju pretnje, opasnosti i upade. Gartner ih je u jednom svom dokumentu označio kao CNAPP (eng. Cloud-Native Application Protection Platform), pa se ovaj pojam brzo odomaćio. Ideja CNAPP sistema je da njima može lako da se upravlja sa jednog centralnog mesta, da praktično neprekidno nadziru infrastrukturu i aplikacije, kao i da uključe sve elemente koji su do sada bili raznorodni i izolovani. Važnu ulogu u njihovom radu ima veštačka inteligencija kao način da sistem sam uči na osnovu prethodnih iskustava. Koliko je ova oblast značajna, govori i činjenica da je Gugl nedavno kupio jednu mladu kompaniju specijalizovanu za sajber bezbednost za vrtoglavih trideset i dve milijarde dolara.
Kada sam pre nekog vremena pričao o zanimanjima koja će preživeti uspon veštačke inteligencije, spomenuo sam da će stručnjaci za informatičku bezbednost biti izuzetno traženi. Što više zavisimo od tehnologije, sve je važnije da obezbedimo sigurnost poslovnih i privatnih podataka, informacionih sistema i telekomunikacija, uključujući i mehanizme veštačke inteligencije, koji mogu biti posebno osetljivi. Ovo poslednje je jedna šira tema o kojoj ću pisati nekom narednom prilikom.
Ostavi komentar