Pisao sam prošle nedelje o veštačkoj inteligenciji i problemima koje sa sobom nosi nerazumevanje pravca u kome nas može odvesti sposobnost mašina da uče i samostalno donose zaključke. To je definitivno jedno od važnih pitanja za budućnost. Sa druge strane, već danas imamo brojne pozitivne primere primene veštačke inteligencije i robotike. Jedan od njih je kompanija Amazon, najveća onlajn prodavnica na svetu, sa mrežom prodavnica, predstavništava i skladišta širom planete.
Teško je zamisliti kompleksnost takvog jednog sistema distribucije i dostave najrazličitijih proizvoda. U ogromnim magacinima nemoguće je brzo pronaći konkretan proizvod, izračunati optimalne rute za dostavljanje i isporučiti ono što treba, onome kome treba, u rekordnom roku. Na scenu stupaju veštačka inteligencija i roboti sposobni da se nepogrešivo snađu među nepreglednim rafovima. Programi analiziraju sva prethodna iskustva u dostavi, „uče“ na osnovu njih i predviđaju idealne scenarije i putanje. Slično je i u maloprodaji, bilo da se radi o onlajn portalima ili fizičkim prodavnicama. Napredni softveri pokušavaju da predvide ponašanje i potrebe kupaca na osnovu svih prethodno prikupljenih podataka i obezbede dovoljno zaliha na mestima gde su one najpotrebnije. Sledeći korak su pametna maloprodajna mesta gde će kasama upravljati kompjuteri. Zbog svega toga su distribucija i prodaja veoma plodno tlo za razvoj rešenja koja se mogu koristiti i u drugim privrednim delatnostima. IT kompanije poput Majkrosofta, Epla, Gugla i Fejsbuka takođe ulažu velike napore u pravcu osmišljavanja pametnih robotizovanih sistema.
Naravno, Amazon ima veliku prednost u odnosu na konkurente iz sveta prodaje jer je istovremeno i IT kompanija koja samostalno razvija softverska i hardverska rešenja u domenu veštačke inteligencije. Pametni zvučnici sa ugrađenim digitalnim asistentom prodaju se široj publici, ali je njihova namena i testiranje rešenja za industrijsku primenu. Realno je za očekivati da će i mnoge druge velike kompanije, bez obzira na primarnu delatnost, početi da ulažu u razvoj sopstvenih resenja iz domena veštačke inteligencije i barem delimično ući u svet softvera.
Ostavi komentar