Nova trka

Pogledaj sve kategorije

2024 - Dec - 03

Više sam puta istakao da sistemi veštačke inteligencije koje danas koristimo nisu naročito „inteligentni“. Ovo stoga što su aktuelni modeli bazirani na statističkoj obradi enormnih količina podataka. Sve što kreira veštačka inteligencija bazirano je na postojećim tekstovima, fotografijama, video zapisima i muzici. Da bismo govorili o stvarno inteligentnim mašinama, potrebno je da softver postane sposoban da simulira procese u ljudskom mozgu, uči i rešava probleme na originalan i kreativan način. Eksperti ovu vrstu nazivaju opšta veštačka inteligencija (eng. artificial general intelligence, AGI).

Trenutno je u toku trka u kojoj se najveće svetske IT kompanije nadmeću ko će prvi uspeti da razvije mehanizam opšte veštačke inteligencije. Procene kada bi to moglo da se dogodi kreću se od optimističnih (2030.), do onih nešto realnijih (posle 2060. godine). Pored osnovnog pravca razvoja jedinstvenog rešenja, postoji i ideja o više povezanih sistema takozvane prilagodljive mašinske inteligencije (eng. adaptive machine intelligence, AMI). Polazište ovakvog pristupa je da se inteligencija sastoji od raznorodnih sposobnosti i načina za rešavanje problema. Kao što različite osobe, na osnovu specifičnih veština, iskustava i znanja, mogu timski da dođu do najboljih rezultata, tako bi i povezane AMI mašine kroz kolaboraciju mogle zajedno da čine AGI. Ostaje da vidimo koji metod će prvi dati rezultate. Sigurno je da će, kako trka bude odmicala, borba postati sve žešća. Neki čak preporučuju pokretanje projekata na nivou država sa ciljem fokusiranja napora najboljih stručnjaka, slično kao što je to bio slučaju pri kreiranju nuklearne bombe.

Sa druge strane, postoje oni koji smatraju da je ova trka besmislena. Iz njihove perspektive, nije bitno ko će biti pobednik jer ćemo svi skupa trpeti posledice. Naime, uvođenje ovakve vrste pametnih mašina moglo bi dovesti do apokalipse i nestanka ljudskog roda slično kako smo imali prilike da vidimo u filmovima naučne fantastike. Zabrinutost nije bez osnova pošto je zaista teško predvideti na koji će način AGI uticati na dalji razvoj civilizacije. Zbog toga je bitno da se u priču uključe mislioci, sociolozi, psiholozi, ali i pravnici i svi koji mogu da pomognu da razumemo kako da se nosimo sa neverovatnim promenama, odnosno kako da uvedemo zakonsku regulativu za korišćenje novih tehnologija i iskoristimo ih za dobrobit svih.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *